Bir ajans için çalışmadığınız veya SEO için ömür boyu sürecek bir kariyer planı yapmak istemediğiniz sürece, çoğu insan SEO öğrenmek uğruna SEO öğrenmez.

Örneğin, pazarlamaya ihtiyaç duyan bir e-ticaret sitesi kurduğum için SEO’ya başladım, ya da reklam maliyetlerimi azaltmak için SEO öğrenmek istiyorum. Başka bir deyişle, sonuç istediğiniz için SEO öğrenmek istiyorsunuz, ama bu sonuçları bir an önce görmek istiyorsunuz.

Aşağıda, farklı SEO etkinliklerinin çeşitli zaman dilimlerinde Google trafiğini nasıl etkileyebileceğine ilişkin kabaca bir tahmin verilmiştir:

  • Hızlı (Günler ve Haftalar): Dizine eklenme, başlık etiketleri, arama görünümü
  • Orta (Haftalar ve Aylar): Anahtar kelime hedefleme, içerik oluşturma
  • Yavaş yavaş (Ay): Bağlantı kurma, site mimarisi

Uzun vadede profesyonel bir ajans ile çalışmanız sitenizin sağlık durumu açısından daha iyi olacaktır. SEO hassas ve sürekli rekabet içerisinde olan bir Dünya’dır. Kılavuzumuzda temel maddeleri sizler için aşağıda paylaşıyorum.

SEO verilerinizi toplayın

SEO tamamen doğru verilerle çalışmakla ilgilidir ve doğru şeylere baktığınızdan emin olmak istersiniz. Analitiği ayarlamak ve arama motorlarına ücretsiz kaydolmak, çoğu SEO görevi için ihtiyaç duyacağınız verileri toplamak için basit bir ilk adımdır.

Sitenizin nasıl dizine eklendiğini görün

Bugün, sitenizin arama sonuçlarında görünmeye uygun olduğundan emin olmak için hızlı bir “durum kontrolü” yapacaksınız. Sitenizin Google arama sonuçlarında tam olarak görünmesini engellemediğinden emin olmak için ticaretin birkaç temel püf noktasını öğrenin.

Belirli anahtar kelimeleri hedefleyin

Sihir yapılan yer burasıdır. SEO, kullanıcıların tam olarak aradığı şey için yararlı içerik sağlamakla ilgilidir. Kullanıcıların sordukları ile sizin sunduklarınız arasında bir eşleşme olduğundan emin olmak, başarının anahtarıdır. Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Arama görünümünüzü optimize edin

Bu noktada, web sitenizin Google aramasında nasıl “göründüğünü” inceleyeceksiniz. Kullanıcılar sonucunuzu tıklamak istiyor mu? Google’ın sunduğu çeşitli görünüm seçeneklerinden yararlandınız mı? SEO’nuzu burada çevirmek, yalnızca sıralama ile sitenize gerçekten ziyaret alma arasındaki farkı yaratabilir.

Patron gibi içerik oluşturun

SEO içeriğe dayanır. İster daha fazla anahtar kelime yakalamak için yeni sayfalar oluşturuyor ister mevcut sayfaları optimize ediyor olun, sayfa içi optimizasyonunuzun sağlam olduğundan emin olmak istersiniz. Anahtar kelime yerleşiminden resimlere kadar temel bilgileri burada ele alacağız.

İç bağlantılar ve site mimarisi

Burada kullanıcıların ve arama motorlarının aradıklarını bulmak için sitenizde ne kadar kolay gezinebileceklerini keşfetmek istiyoruz. Gezinmenizi, site yapınızı ve dahili bağlantılarınızı incelemek çoğu zaman önemli kazançlar sağlayabilir.

Bağlantı kurma yoluyla popülerlik kazanma

Büyük olasılıkla bağlantı kurmayı tek bir günde fethedemeyeceksiniz, ancak kesinlikle başlayabilirsiniz. Sitenizi tanıtmak ve başkalarından bağlantı almak, iyi bir SEO’nun temelidir.