İş dünyasında güçlü bir sosyal medya varlığına sahip olmak artık bir artı değil, bir gereklilik. Bir ticari kuruluşun yalnızca radyo, TV, reklam panoları ve gazeteler gibi medya aracılığıyla reklam verebileceği günler geride kaldı.
[toc]

Sosyal Medya E-Ticaret Firmaları için Neden Önemli?

Potansiyel müşterileriniz sizinle telefon veya WhatsApp yoluyla iletişim kurmaya çalıştığında, firmanız hakkında zaten çok şey biliyor olabilir. Ve bu bilginin çoğu sosyal medyadan geliyor. Ama bu neden önemli? Çünkü araştırmalar, sosyal medyayı haftada altı saat veya daha fazla kullanan pazarlama şirketlerinin, sosyal medya kullanmayan şirketlere göre potansiyel müşteri sayısında %52’lik bir artış sağladığını gösteriyor.

Ayrıca, Twitter kullanan şirketler her ay iki kat daha fazla potansiyel müşteri ediniyor. Ayrıca, Türkiye’deki İnternet kullanıcılarının yaklaşık 5’te 3’ü her gün Facebook veya Instagram gibi bir sosyal medya platformu kullanıyor. Genel olarak, işletmeler için en iyi sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ve Youtube’dur.

Hala ikna olmadınız mı? İşte sosyal medya hesap yönetiminin işletmeniz için önemli olmasının en önemli 4 nedeni.

1-  Doğru Hedef Kitleyi Bulma Fırsatı

Birçok marka ve işletme için başarının anahtarı, hedef kitleyi bulabilmek ve sosyal medya tam da bunu yapmanıza yardımcı oluyor. Örneğin sosyal medya platformlarından elde edeceğiniz kullanıcı verileriyle müşterilerinizin demografik bilgilerini inceleyebilir ve bunu sosyal medya pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca cinsiyet, yaş, konum ve hatta harcama istatistiklerine göre bir strateji belirleyebilirsiniz.

Bu bilgileri toplamak ve müşterileriniz hakkında bilgi edinmek, markanız için pazarlama stratejilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Hedef kitlenize tam olarak nereden erişilebileceğini bilmek, nihayetinde markanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır, çünkü potansiyel müşterilerin sizden ne görmek istediğini tam olarak bilirsiniz.

Bugün, dünya çapında sosyal medyayı kullanan bir milyardan fazla insan var. İşte müşteri hedef kitlenizi genişletmek için size ilham olabilecek bazı sosyal medya platformu kullanıcı sayısı verileri:

  • 800 milyon Facebook kullanıcısı
  • Ayda 800 milyon benzersiz Youtube kullanıcısı
  • Ayda 400 milyon benzersiz Twitter kullanıcısı
  • 150 milyon Linkedin kullanıcısı
  • 10 milyon Pinterest kullanıcısı

Güçlü bir sosyal medya operasyonuyla bu insanlara geleneksel reklamcılıkla umduğunuzdan çok daha ucuza ve etkin bir şekilde pazarlama yapabilirsiniz. Hedeflediğiniz demografi ne olursa olsun, iletişim kurulmayı bekleyen milyonlarca potansiyel müşteri var.

2- Artan Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği oluşturmak için, e-ticaret şirketlerinin internet üzerinden entegre bir web sayfası ağı oluşturması gerekir. Bu nedenle işletme web sitesi, arama motoru sıralaması yüksek olan çok sayıda sosyal medya platformu ile bağlantılı olmalıdır.

Müşterileriniz markanızın adını birden fazla forumda gördüğünde, ürün ve hizmetlerinizin değeri artar. Emrinizde köklü bir markanız olduğu varsayılır. Marka bilinirliğini artırmak için, sosyal medyada oluşturduğunuz içeriğin yaratıcı ve görsel olarak çekici olması, potansiyel müşterilerin dikkatinin orada olmasını ve markanızın varlığından haberdar olmalarını sağlamak önemlidir. Marka bilinci oluşturma konusunda proaktif olmak, olumlu müşteri etkileşimlerini teşvik etmenize olanak tanır ve bu da müşterileri elde tutmanıza, daha fazla hedef kitlelerine ulaşmanıza yardımcı olur.

3- Ürün veya Hizmet Tanıtımı Yapabilme

Doğru sosyal medya ağlarında bulunmak ve aktif olmak, ürün ve hizmetleri tanıtma fırsatını beraberinde getirir.

Ürününüzün ve hizmetlerinizin tanıtımını Facebook ve Instagram gibi sitelerde yapmak artık çok daha kolay, çünkü ürününüzün profesyonel görsellerini ve ürün detaylarını yayınlayabilirsiniz. Ayrıca ürünlerinizi tanıtmak için sosyal medya sitelerini kullanmanın, video paylaşımı gibi başka yolları da var. Müşterileriniz ne tür paylaşımlardan hoşlanıyor, onları sıkmadan ve eğlendirerek ne gibi içeriklerle ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz? Cevap vermeniz gereken en önemli soru bu.

Peki işletmenizi, ürün ve hizmetlerinizi ne tür içeriklerle tanıtabilirsiniz? 

Durum Güncellemeleri

En yaygın içerik türü, hayatınız ve etkinlikleriniz hakkında gelişmeleri tanıtmanıza imkan tanıyan ve kısa bir gönderi olan durum güncellemesidir. Durum güncellemeleri genellikle kendiniz veya az önce deneyimlediğiniz bir şey hakkında bilgi paylaşmak için kullanılır.

Görsel İçerik

Görsel içerikler fotoğraflar, videolar ve haritalar gibi unsurları kapsar. Fotoğraflar, ürününüzü veya hizmetinizi sergilemenize olanak tanır. Kapak fotoğrafı veya hikaye niteliğiyle paylaşılabilecek bir müşteri fotoğrafı da bu içerik türüne dahil edilebilir. Web sitenizden aldığınız bir ekran görüntüsü de paylaşmaya değer bir fikir olabilir.

Video içerikler, kitlenizle etkileşim kurmanın harika bir yoludur. Videolar, insanların sizi daha iyi tanıdıklarını ve söylediklerinize güvendiklerini hissettirir. Ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında konuşurken kendi kısa kliplerinizi yüklemek, güven ve sadakat oluşturmanın harika bir yoludur.

Alıntılar

Alıntılar sosyal medya platformlarında sürekli olarak popüler olan bir içerik türü. Düşüncelerinizi ve görüşlerinizi açık ve net bir şekilde ifade etmenize yardımcı olabilirler.

Bağlantılar

Bağlantılar, diğerlerinin daha fazla bilgi için başka ne tür platformları takip edebileceklerini görmelerini sağlar. İşletmenizle ilgili makalelerin, web sitelerinin veya diğer kaynakların bağlantılarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasında başarıya ulaşmak için daima güvenilir kaynakları potansiyel müşterilerinizle paylaşmalısınız.

Anketler

Anket, insanların bir konuya oy vermesini sağlar. Örneğin, bir güzellik yarışması düzenliyorsanız, insanlardan en sevdikleri saç rengi için oy vermelerini isteyebilirsiniz. Anketlerin sonuçlarına göre bir ürün satışı stratejisi de belirleyebilirsiniz. Sosyal medya yönetiminin atlanmaması gereken araçlarından birisi olan anketler, aynı zamanda müşterilerinizin, kendilerini dikkate aldığınızı da gösterir.

Blog Yazıları

Blog yazıları, faydalı bilgileri paylaşmak için başka bir iyi seçenektir. Sektörünüzdeki en son haberler hakkında yazabilir, ilgi çekici bilgiler paylaşabilir, okumaktan keyif alan insanlara yeni bir bilgi edinme şansı verebilirsiniz.

Tweetler

Twittler 140 karakterden oluşuyor. Bu nedenle tweetlerinize alakalı anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun.

Instagram Hikayeleri

Instagram hikayeleri, Instagram platformunda bulunan bir paylaşım özelliği olup, kullanıcıların kısa videolar oluşturmasına ve metin başlıkları eklemesine olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca hikayelerine fotoğraf ve çıkartma ekleyebilir.

Facebook Live

Facebook Live, canlı etkinlikleri doğrudan takipçilerinize yayınlamanıza olanak tanır. Hesabınızı, yayınlarınızı yalnızca onaylı izleyicilerin takip edebileceği şekilde ayarladığınızdan emin olun.

YouTube Kanalları

Video yükleyebileceğiniz ve tartışmalara ev sahipliği yapabileceğiniz bir YouTube kanalı oluşturun. Ardından, insanların e-posta yoluyla güncellemelerinize abone olabilmesi için YouTube kanalınızı Facebook sayfanıza bağlayabilirsiniz.

LinkedIn Grupları

Sektörünüzle ilgili gruplara katılın. Bu topluluklara katılarak, benzer konularla ilgilenen insanlarla bağlantı kurabilirsiniz. LinkedIn grupları, yeni potansiyel müşterilere ve fırsatlara yol açabilir.

LinkedIn Profilleri

LinkedIn profiliniz, potansiyel müşterilerinizin çevrimiçi bir şirket ararken bakacağı ilk online platformlardan biridir. Bu nedenle profilinizin düzenli olarak güncellenmesi ve bol miktarda değerli içerik içermesi çok önemlidir.

Pinterest Panoları

Pinterest profiline benzer şekilde panolar, pinlerinizi kategoriler halinde düzenlemenize olanak tanır. Profiller herkese açık olsa da; siz onları herkese açık hale getirmeyi seçmediğiniz sürece panolar özeldir.

Podcasting

Bilgi paylaşımı için kullanılan bir araç olan podcasting, giderek daha popüler hale geliyor. Birçok başarılı işletme, ipuçlarını, tavsiyeleri ve diğer faydalı bilgileri hedef kitleleriyle paylaşmak için podcast’lere başladı.

4- Viral Kampanyalar

Sosyal medya tanıtımının önemi kartopu etkisi ile görülebilir. Günümüzde marka mesajınızı müşterilerinize iletmenin en etkili yolu, onları içeriğinizi sosyal medyada paylaşmaya teşvik etmektir. Reklamlarınız sosyal medyada ne kadar çok paylaşılırsa, reklamlarınızın viral olma şansı o kadar artar. Eğer viral kampanyalarla hedeflerinize ulaşabilirseniz, reklam maliyetlerinizden büyük oranda tasarruf edebilirsiniz.